Öne Çıkanlar gündem asker türkiye sağlık Gaziantep

Dernek Muhasebesi ve Danışmanlık Süreci

Dernek faaliyetlerinin de belli kurallar ile muhasebeleştirilmesi gerekir. Dernekler işletme esasına göre hesap tutarlar. Ticari işletmesi bulunan dernekler, ticari işletmeleri için buna ilave olarak Vergi Usul Kanunu’na göre defter tutarlar. Dernek muhasebesi ile mali konularda muhasebecilerden, hukuki konularda ise avukatlardan yardım alabilmek mümkündür. Hatta devamlı olarak bir muhasebeciyle ilerlemeniz iyi olabilir. Böylece ilerleyen dönemlerde çıkabilecek her türlü mali problemin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Dernekler tarafından temin edilen defterler kullanılmadan önce noterden onaylattırılmalıdır.

Derneklerin Yazılı Defterleri

  1. Karar defteri: Yönetim kurulunun aldığı kararlar, numara ve tarih sırasıyla bu deftere yazılır. Toplantıların altısına katılmış üyeler tarafından da imzalanır.
  2. Üye kayıt defteri: Dernek üyelerinin kimlik bilgileri ve derneğe giriş - çıkış bilgileri bu deftere kaydedilir. Ayrıca üyelerin ödedikleri yıllık aidat tutarları da bu deftere işlenebilir.
  3. Evrak kayıt defteri: Tarih ve numara sırası ile gelen ve giden evraklar bu deftere işlenir. Gelen evrakların asılları ile giden evrakların nüshaları işlenir. Elektronik postayla gelen belgeler de çıktısı alanarak burada depolanır.
  4. İşletme hesabı defteri: Dernek adına yapılan gelir ve giderler düzenli olarak bu deftere işlenir.
  5. Demirbaş defteri: Dernekteki demirbaşların edinildiği tarih, kullanıldıkları yerler ve kullanım süresini dolduranların kayıttan düşürülmesi bu deftere işlenir.
  6. Alındı belgesi kayıt defteri: Alındı belgelerinin sıra ve seri numaraları ile bu belgeleri alanların adı, soyadı ve imzaları ve aldıkları tarih bu deftere işlenir.

Dernek Danışmanlığı

Dernek danışmanlığı, dernek kurmak gibi bir fikriniz varsa, sizi gerek kanuni gerek yönlendirici olarak bu konuda uzman birinin fikirleriyle ileriye taşıyan danışmanlıktır. Kısaca kafanızdaki sorulara cevap alabilmeniz de denilebilir. Bir yönetim kurulu kararı alınırken veya bir üyeyle sorun yaşadığınız, yazmanız gereken resmi yazılarda ne yazacağınıza karar veremediğiniz, yanlış işlem yaptığınızı düşündüğünüz durumlar gibi her türlü problemde yanınızda danışacağınız bir uzmanın olması önem

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.