18 Ocak 2017 Çarşamba

Memur Emeklilerinin ve Memurların Zamlı Maaşları Açıklandı

Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Geçtiğimiz hafta Fed kararları ile hareket bulan dolar bugün TCMB para politikası kararları ile hareketlendi.

23 Aralık 2016 Cuma 01:44
 Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Geçtiğimiz hafta Fed kararları ile hareket bulan dolar bugün TCMB para politikası kararları ile hareketlendi. Kurlardaki yükselişe karşı TCMB'den bugün faiz artışı beklentisinde olanlara karşı Merkez Bankası haftalık politika faizini %8.00, gecelik borç verme faizini %8.50, gecelik borçlanma faizini ise %7.25 seviyelerinde sabit bıraktı.

Üçüncü çeyrekte ivme kaybeden büyümenin dördüncü çeyrekte kısmen toparlandığını işaret eden verilerin açıklandığını belirten TCMB ekonomiyi destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ılımlı toparlanmanın sürmesini bekliyor.

Ayrıca yakın zamanda kurlarda yaşanan hareket ve petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyon görünümünde yukarı yönlü risk oluşturduğuna dikkat çeken TCMB toplam talep gelişmelerinin ise bu etkiyi sınırladığını ifade ediyor.

Merkez Bankası para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağına vurgu yapıyor tekrar ve enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ile enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından takip edilerek para politikasındaki temkinli duruşun sürdürüleceği belirtiliyor.

Beklenen faiz artışının gelmemesi ile birlikte dolar hızlı bir ralli ile 3.54 üzerine tırmandı. Forex işlemlerinde 3.55 - 3.54 bölgesini kalın direnç seviyesi olarak değerlendirebilir ve bu bölgenin aşılmasıyla kademeli olarak 3.60'lara doğru bir hamleye tanıklık edebiliriz. Diğer yandan 3.50 - 3.4850 destek bölgesi ve bu bölgenin aşılması kademeli olarak 3.45 ve 3.40 bölgesine doğru bir gerilemeyi peşinden getirebilir.

 

Anahtar Kelimeler: Merkez Bankası

    Yorumlar


EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hürriyet Gazetesi - 21 Temmuz 2014 İlk Sayfası
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
kral oyun, oyun oyna, bedava oyunlar