Öne Çıkanlar cezaevinde 638 deplasmanda budo evlilik teklifi

Gusül nedir? Nasıl Alınır?

Gusül ne demektir? Gusül abdesti nasıl alınır ve hangi durumlarda boy abdesti alınmalıdır? Bu sorulardan ilki ile başlayalım: Gusül, cenabet sebebiyle dinen temiz olmayan kişinin almak zorunda olduğu abdesttir. Cünüplük, hayız ve nifastan temizlenmek için gusül alınır. Zira cünüp olan kişi namaz kılamaz, Kur’an-ı Kerim’e el süremez, camiye giremez, Kabe'yi tavaf edemez. Gusül almak için öncelikle guslün farzlarını bilmek icap eder.
Gusül Abdestinin Farzları
a- Mazmaza: Ağzına su alıp boğaza kadar çalkalamak.
b- İstinşak: Burna su çekip yıkamak.
c- Tepeden tırnağa kadar (iğne ucu kadar kuru bir yer kalmayacak şekilde) bütün bedeni yıkamak.
Guslün Sünnetleri
1- Besmele ile başlamak
2- Niyet etmek
3- Vücutta bulunan pisliği önceden yok etmek
4- Edep yerini temizlemek
5- Namaz abdesti gibi abdest almak
6- Önce başa üç defa su dökerek bedeni ovmak
7- Sonra sağ omuza ve sol omuza üçer defa su dökerek vücudu ovmak.
8- Ayağın altında su birikiyorsa, ayağı yıkamayı sona brakmak.
9- Guslederken ne az ne de fazla su kullanmak.
Guslederken Dikkat Edilmesi Gerek Hususlar
1- Mahrem yeri açıksa kıbleye dönmemeli,
2- Kapalı ve tenha yerde yapmalı,
3- Su dökerken vücudu elle ovmalı,
4- Abdestte olduğu gibi dua etmeli.
Adabına Uygun Olarak Gusül Şöyle Yapılır;
Sol ayakla banyoya girilir. Besmele çekilir. Niyet edilir. Vücutta su geçirmeyen birşey varsa yok edilir. Edep yerlerinin pisliği giderilir. Eller bileklere kadar 3 defa yıkanır. Parmaklar birbirine geçirilerek hilallenir ve aralarının ıslanması sağlanır. Sağ elle ağıza üç defa su alarak gargara yapılır. Yine sağ elle buruna üç defa su verilir. Sol elle sümkünilür. Vücudun her tarafı üçer defa yıkanır. Önce sağ kol, sonra sol kol dirseklerle birlikte üçer defa yıkanır. Baş mesh edilir. Şehadet parmağı ile kulağın içi, baş parmak ile de dışı meshedilir, geriye kalan üç parmak ile dışı mesh edilir. Önce sağ, sonra sol ayak üçer defa yıkanır. Ayağın basıldığı yerde su birikiyorsa ayak en sona kalır. Önce sağ omuza, sonra da sol omuza üç defa su dökülüp ovulur. Vücudun tümüne (göbek, küpe deliklerine) su ulaştırılarak kuru kalmaması sağlanır. Sağ ayakla banyodan çıkılır.
Bu anlatılanların dışında abdest, teyemmüm ve guslün alınışının animasyon video şeklinde anlatıldığı namaz hocası çalışması için adresini inceleyiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.