Öne Çıkanlar cezaevinde 638 deplasmanda budo evlilik teklifi

Lazer ile Hemoroid Basur Tedavisi

Birçok insan hayatı  boyunca en az bir kez hemoroid problemi ile karşılaşmaktadır. Normal düzeyde olan bir anatomik yapının  bazı sebeplerle  bozulmasıyla meydana çıkan bir hastalık türüdür. Bütün insanlarda anal kanalının sağ ön, arka ve sol yan bölümlerinde basur yastıkları bulunmaktadır. Bu yastıkçıklar ayakta uzun süre kalmak , uzun süren kabızlık,  ishal, ağır bir cisim kaldırma, acılı veya baharatlı yiyeceklerle beslenme, hamilelik, normal doğum,  dışkılama sırasında şiddetli ıkınma ve zorlama gibi  nedenlerden  dolayı genişlemekte, şişerek baloncuk  şeklini alarak anal duvarı inceltmektedir. Büyüyen bu hemoroidler kanama, şişlik, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetlere sebep olabilmektedir.

Hemoroid hastalığı External ve İnternal hemoroid olmak üzere iki gruba ayrılır.External hemoroidler olağan şarlarda dıştan görünmez fakat Anaskop yardımı alarak fark edilir. Dış ağzın yaklaşık olarak 2 cm içinde bulunan bu hattın dış kısmındaki damar ağının genişlemesi ile oluşmaktadır. External hemoroidler normal yaşantımızın dışında ağır bir yük kaldırma, uzun süreli yapılan seyahatler, kabızlık gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Başlangıç aşamasında ağrı ve kanama yapmaktadır. External hemoroidler ağrı ve kanama ön planda olduğu için internal  hemoroide göre daha  erken teşhis konulur. Bundan dolayı sıklıkla hemoroid içi kanama oluşabilir. Genelde makat etrafında  ele gelen  büyüklükte sertlik  ve ya  morluk olarak fark edilebilir. Bu durumda mutlaka  müdahale edilmelidir.

Hemoroidler halk arasında basur veya mayasıl olarak da bilinmektedir. Birçok kişi makat bölge de görülen bütün farklılıkları hemoroid olarak düşünmektedir.  Ancak bu değişimlerin nedeni farklı hastalıklar ve tedavi şekilleri de farklıdır. Bu hastalıkların başında anal fissür  yani makat çatlağı olmaktadır. Basur  gibi oldukça sık görülen bir rahatsızlık türüdür. En belirgin özelliği ise tuvalette dışkılama sonrasında geçmeyen 2-3 saat süren ağrı ve yanma hissidir. Hasta bu durumda oldukça rahatsızlık yaşar.

İnternal  hemoroid dokusu anüsün iç tarafında linea dentata olarak bilinen  çizginin üst bölgesinde yer almaktadır. Tüm  insanlarda internal hemoroid dokusu vardır. Görevleri ise kalın bağırsağın son bölgesin de  basınç değişikliğine  bağlı  olarak şişerek ve sönerek bununla doğal yastık şeklinde istemsiz gaz ve sıvı çıkışına engel olmaktır.Başlangıçta fark edilmeyen internal hemoroidler  zamanla ilerleyip anüs dışına çıkmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyeme ve büyüme gösterecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz belirtiler oluştuğunda  aşağıdaki şikayetler kendini göstermeye başlayacaktır.

-Kanama

-Kaşıntı

-Ağrı

Genelde kanama kabızlıkla yakından ilişkilidir ve ara ara devam eder. Bazı zamanlarda dışkıya birleşmiş olarak veya damla damla fışkırır tarz da olabilir. Nasıl olursa olsun kanamaya bağlı zaman ilerledikçe kansızlık gelişir. Kanama durumu az olduğunda kansızlık yavaş yavaş ortaya çıkacağı için hasta bu şikayetini farklı bir hastalığa bağlayabilir.Bunun başında halsizlik, yorgunluk, fazla uyuma hissi, birden bire başlayan çarpıntı, ara ara nefes darlığı, olabilir. İnternal hemoroid de ağrı hemoroidal damarlar içinde pıhtı oluşması geliştiği zamanlarda görülür. Hasta ağrıyı şiddetli bir şekilde hisseder, acı içinde kıvranma yaşayabilir. Kaşıntı genel olarak mantar ve enfeksiyonel rahatsızlığına bağlı görülmektedir. Hemoroidde de ara ara kaşıntı şikayeti olabilir.

Hemoroid oluştuğu zaman asla kendi kendine yok olmaz. Evde ılık su banyosu ve verilecek bazı ilaçlarda yalnızca bir süre sakinleşmesi sağlanır. Kısa bir süre sonra ağrı tekrardan alevlenir.Bundan kurtulmanın en iyi yolu  günümüzde kullanılan lazerle hemoroid tedavisi‘dir. Lazer ile hemoroid tedavisinde kişi aynı gün muayene olabilmekte ve yine aynı gün müdahale işlemi gerçekleşmektedir.

Lazerle Hemoroid Tedavi Avantajları

  • Aynı gün hem muayene hem de müdahale olabilirsiniz.
  • Narkoz verilmez. İşlem lokal anestezi altında yapılır.
  • Müdahale işlemi yalnızca 5 dakika gibi kısa sürede tamamlanır.
  • Hasta işlemden sonra 15-20 odasında dinlenir ardından evine veya işine yürüyerek geri dönmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.