Kırıkkale Basınının Aldığı Kanser Tarama Aracı Hizmete Girdi

Kırıkkale basınının 'Anneler ölmesin' diye aldığı kanser tarama aracı hizmete girdi.

Kırıkkale basınının 'Anneler ölmesin' diye aldığı kanser tarama aracı hizmete girdi.

Kırıkkale’de Basın Platformu adı altında toplanan Pusula, İl, Manşet, Bayrak, Ayrıntı, Haber 71, Sözcü ve Gerçek gazeteleri, annelerin kanserden ölmemeleri için 'Mamografi Gezici Kanser Tarama Aracı' kampanyası başlattı. Kampanya sonunda alınan araç, törenle Kırıkkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne teslim edildi. Basın kuruluşlarının 148 bin liraya aldığı aracın içi Sağlık Bakanlığı tarafından cihazlarla donatıldı.

'Mamografi Gezici Kanser Tarama Aracı' ilk olarak Yahşihan ilçesi Kılıçlar köyünde faaliyetine başladı. Burada tören düzenlendi. Kırıkkale Basın Platformu üyeleri yeni kampanyalarla halka hizmet etmeye devam edecekleri sözünü verdi.

Kırıkkale'nin yerel gazetecileri olarak sadece işlerinin haber yapmaktan ibaret olmadığını belirten Kırıkkale Basın Platformu Sözcüsü ve Pusula Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Altundağ, Şehrin sosyal ve kültürel etkinliklerinde de yer almamız gerektiğine inandık. Bu sadece bir başlangıç ve devamı gelecek. Bize araç alım kampanyası ile ilgili teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettik. Biraz geç de olsa başlattığımız kampanyayı alnımızın akıyla tamamlamış bulunuyoruz.” dedi.

Törende, araç parasından artanla 4 adet akülü sandalye alınarak, ihtiyaç sahiplerine teslim edildiğini açıklayan Altundağ, ayrıca şunları söyledi: Gazeteciler olarak, bir kişinin bile çağın illeti kanser hastalığının erken teşhisine vesile olabilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz. Burada özellikle Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak'a kampanyaya en büyük destek vererek, bu aracı almamıza vesile olduğu için tertip komitesi adına şükranlarımı sunuyorum. Yine 'Benim ikinci memleketin Kırıkkale' diyerek kampanyamıza ciddi anlamda destek veren işadamı ve siyasetçi Barış Aydın’a buradan teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu aracın alınmasında katkı yapan diğer tüm hemşerilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca kalan parayla ihtiyaç sahiplerine akülü araba alarak mutluluğumuza mutluluk kattık.

Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Bu kampanyayı başlangıcında arkadaşlarımız ile birlikte değerlendirdik. Basın mensuplarımız büyük bir duyarlılıkla bu kampanyayı başlattılar. Halkımız da sağ olsunlar büyük destek verdiler. Kanserin önemini herkes biliyor. Hiçbirimizin evinde kanser hastası vefat etmiş olmasın. Hemen hemen her evde bir kanser hastası vardır. Bunun önemi ise erken teşhistir. Çoğu zaman bayanlarımız köylerden, kentlerden gelmiyorlar. İhmal ediyorlar. Mamografi cihazı ilimize çevremize büyük katkısı olacaktır. şeklinde konuştu.

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da Basın mensuplarımız bu konuda ciddi emekler vererek bir araya geldiler. Hayırlı bir iş için birlikteliklerini gösterdiler. Bu konuya da duyarsız kalmadılar. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Bir can kurtarmaktan daha hayırlı ne olabilir ki? Erken teşhis ile hastalıkların önüne geçmesi planlanıyor. Sadece Kırıkkale’de değil Allah izin verirse etrafımızdaki vilayetleri de gezecek. Pek çok insanımızın hastalığına deva olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. sözlerine yer verdi.

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş ise şöyle konuştu: “Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir. Toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ile zorluklara yol açmaktadır. Kanserde erken tanı programlarının amacı, toplumun bilgisini ve erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmaktır. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bu amaç doğrultusunda bütün gayretlerimizle çalışmaya devam etmekteyiz. Bu gayretlerimizi bir adım daha ileriye taşıyabilmek, yapılan bu taramaları daha da yaygınlaştırarak. İnsanların ayağına kadar gidebilmek, il genelinde tüm ilçe, belde, köy ve mahallelere ulaşabilmek ve kanserden korunma bilincini daha iyi şekilde aşılayabilmek için mobil kanser tarama aracını Valimiz Ali Kolat'ın himayesinde, Gazeteciler Birliği Platformu'nun katkılarıyla ‘Çocuklar annesiz kalmasın’ kampanyasıyla ve de hayırseverlerin katkılarıyla vatandaşımıza hizmete sunmaktan gurur duyuyoruz. Mobil kanser tarama aracı içerisine müdürlüğümüzce temin edilen mobil mamografi cihazıyla meme kanseri, GGK testi ile kolon kanseri ve HPV-DNA testi ile rahim ağzı kanseri taramaları yapılarak yerinde hizmet sağlayacak. Kanser şüphesi olan kişileri maddi ve manevi olarak büyük bir külfetten kurtaracaktır.

Sağlık Başkanlığı Kanser Araştırma Daire Başkanı Murat Güntekin de Bakanlığın yaptığı çalışmaları anlattı.

Haberler