Artvin?de Maden Protestolu 1 Mayıs Kutlaması

Artvin'de maden protestolu 1 Mayıs kutlaması1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, tüm yurtta olduğu gibi Artvin'de de kutlandı.

Artvin'de maden protestolu 1 Mayıs kutlaması

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, tüm yurtta olduğu gibi Artvin'de de kutlandı. Artvin'de kutlamalara maden protestosu damga vurdu.

Kutlamalar için Atapark önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi üzerinde flama, döviz ve afişlerle yaklaşık 1 kilometre yürüdü. Emek ve Dayanışma gününde, Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı tepkiler de dile getirildi. Yöre halkı, 'Madene hayır' yazılı tişörtler ve atkılarla etkinliğe katıldı.

Tertip komitesi adına konuşan ve işçilerin sorunlarını dile getiren Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş konuşmasında Cerattepe olayına da değindi. Gümüş, 'Cerattepe savunması, doğa düşmanlarına, hırsızlara karşı tüm ülkemiz için bir umut olmuştur. Artvin halkı talancılara geleceğini teslim etmeyecektir. Mücadelemiz kaldığı yerden kazanıncaya kadar devam edecektir. Kimse bu halkın sabrını sınamasın. Bizler gerekirse Genya'da şahin, Korzul'da coşkun Çoruh, Hopa'da eşkıya, Cerattepe'de atmaca olmasını biliriz. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın emeğin dayanışmasıö dedi.

Konuşmanın ardından katılımcılar, 'Artvin'de madene hayır' yazılı atkılarını kaldırarak, 'Ceratepe geçilmez Artvin halkı yenilmez', 'Artvin'de maden istemiyoruz', 'Direne direne kazanacağız' diye slogan attılar.

Etkinlik daha sonra müzik dinletisiyle devam etti

Görüntü sıralaması

-------

Yürüyüşten görüntüler

Kçksl Gümüş'ün konuşması

Detaylar

Haber-Kamera Adem GÜNGÖR ARTVİN,()

=============

(Tür: Yurt)

Haberler