Trump Vize Kısıtlaması ve Turizm

ABD Yeni Başkanı Donald Trump seçim vaadlerini tek tek gerçekleştiriyor. Seçimden önceki ayrımcı tavrı ve konuşmalarıyla gündeme oturan Trump başkan olur olmaz ilk olarak imzaladığı karar ise 7 müslüman ülke vatandaşına 4 ay süre ile vize vermeme ve o ülke vatandaşlarını ülkeye almama oldu. Bu karara tüm ABD mahkemeleri karşı çıkarak kararı askıya aldılar. Trump ise hala bu kararı ülkede uygulatmakta kararlı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz haftalarda imzaladığı 7 müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girme yasağı askıya alınsa da Trump yaptığı açıklamalarda bu imzaladığı kararının arkasında olduğunu ve kısa süre sonra bu davayı kazanacaklarını söyledi.

Trump bu kararı alma sebebi olarak o ülkelerden gelen kişilerin ABD’de terör faaliyetleri yürüttüğü kanısıydı. Belki bu ülkelerden vize vermeyi durdurma kararı alınabilirdi geçici bir süre ama hali hazırda vizesi bulunan ve ABD vatandaşlığına bile geçmiş ülke vatandaşının  milliyeti o 7 ülkeden diye girmesi bile yasaklanmıştı.

Bunun üzerine tüm ABD ayaklandı ve havalimanlarından büyük gösteriler yaptılar ve bu kararın karşısında durdular.  Halk ile birlikte toplam 27 baş savcılık ve geçici adalet bakanı bu kararın karşısında durdu ve karar askıya alındı.

Trump’ın Müslümanlara olan tavrı seçim olmadan önce de belliydi. Ama yine de seçilmişti.

Bakıldığında ABD’nin bu kararının turizme yansıyacağı düşünülüyor. Çünkü Müslüman birisi ABD’ye girememe endişesi ile bu ülkeyi tercih etmeyecek. Şuan ABD müslüman politikası hukukla korunmuş olsa da Trump’ın ne yapacağını kimse kestiremiyor. Trump’a göre bu ülkelere vize vermemek ve vatandaşlarını sınır dışı etmek terörü bitirecek. Ama bakıldığında dünyada sadece Müslüman vatandalar terör eylemi yapmamış. Öyle olsa hapishanelerde sadece Müslümanlar olması gerekirdi.

Haberler