Dolar Düşmeye Başladı! Güncel Dolar Fiyatları

Dolar 3.91 lira seviyelerinin ardından yaklaşık 3 haftadır geri çekilişini sürdürüyor. Bu sabah biraz daha düşen dolar 3.65 lira seviyelerinde seyrediyor.

Dolar ülkemizdeki ekonomik problemler, siyasi, terör problemleri ve ABD verilerinin güzel gelmesinden kaynaklı olarak 2 defa 3.90 lira seviyelerinin üstüne çıkmıştı. 9 Ocaktan beri sürekli yeni rekorlar kıran dolar sonunda 9 Ocak verilerine gerileyerek 3.65 seviyelerine geldi.

Bugün 3 lira 70 kuruş seviyelerinden başlayan dolar fiyatları 12.00’da 3.65 seviyelerine geriledi ve o civarlarda seyretmeye devam ediyor.

YELLEN ETKİSİ GÖRÜLEBİLİR

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen faiz atırımı ve ABD verilerini açıklayacak. Bu açıklamalar ile piyasada biraz daha hareketlilik olabilir. FED Mart ayı toplantısında faiz artırımı ile alakalı bir söylem olursa dolar tekrar değer kazanabilir. Böyle bir açıklama olmadığı taktirde dolar bu seyrini korumaya devam edecektir.

Ekonomistlerin görüşlerine göre ABD Merkez Bankası faiz artışına Mart ayında gitmeye pek yanaşmadığı ifade ediliyor.

Parasal dünyada küresel bazda Çin’in pazarında üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesi ile deflasyon etkisinin ortadan kalkması ile olumlu bir hava estirmesi de dolara karşı olan para birimleri için güzel bir haber oldu.

Bugün ki açıklanacak önemli verilerde Almanya ZEW endeksi ve GSYH verileri, ABD ÜFE Ocak ayı verileri ve çekirdek ÜFE verileri bildirilecek.

Haberler