GSS Affı İçin Müjde Geldi. Borçlar Siliniyor

GSS borçları olan ve faiz biriken kişiler için yeni af geliyor. Bu af ile birlikte GSS borçları, ödenmediğinden dolayı oluşan faiz borçları silinecek. Yeni alınan karar ile GSS herkes için aynı seviyede ve asgari ücretin 100’de 3’ü kadar olacak.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortası olmayan her 18 yaşını geçmiş vatandaşın GSS primi ödemesi zorunlu. Bu zorunluluklardan öğrenci olanlar 25 yaşına kadar muaf tutuluyor. Bunun dışında ise fakirlik belgesi olanlar GSS ödemiyorlar. Sigortası yatmayan ve ülke vatandaşı olan herkes bu parayı ödemek zorunda. GSS primleri ödendiği taktirde devlet hastanelerinde sağlık imkanlarından ücretsiz yararlanabiliyorlar.
Hastaneye çok az gittiğinden dolayı bu borçları ödemeyi reddeden kişiler ve parası olmadığından dolayı borçlarını ödeyemeyenler için  geçen yıl içinde af gelmiş ve 25 yaş altı borçları olan herkesin borçları silinmişti. Şimdi ise yaş sınırı konulmaksızın GSS borcu olan ve faiz borcu olan herkesin borcu tamamen sıfırlanacak.
Ülkemizde tam 4 milyon kişinin GSS borcu bulunuyor. Yeni torba yasa ile bu borçluların borcu silinecek. 
GSS PRİMLERİ HERKES İÇİN 53 LİRA
Yapılan son düzenleme ile GSS prim ücretleri herkes için aynı olacak. Asgari ücretin 100’de 3’ü olarak belirlenen GSS prim ücretleri günümüz asgari ücreti ile hesaplandığında 53 liraya tekabül ediyor.

Haberler