YÖK Şehit Yakınlarını Üniversitede İstediği Bölüme Direk Sokacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri personellerinin yurt içi ve yurtdışında şehit olması sebebiyle onların çocuklarının da özel öğrenci statüsüne alınacağı, bu kapsamda bu öğrenciler lise ve üniversitede istedikleri alanda girme hakkın tanınacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Yükseköğretim Genel Kurulunda, Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde açıklama yaptı. Bu açıklamada yurtiçi ve yurtdışında şehit olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri ve 15 Temmuz şehitlerinin çocukları istedikleri lise ve üniversitede okuma hakkı alabilecek. Bu karar 2017 – 2018 yılında uygulamaya sokulma kararı alındı.

Bunu yaparak şehit ailelerinin ülke için yaptığı fedakarlığın karşılığı olmasa da en azından geride kalan ailelerine imkan vermek elden gelen bir şeydir.

Bu kampanya Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında işbirliği yapılarak anlaşmaya varılmıştır.

Bu şehit aile çocukları bir üniversiteyi kazandılarsa o bölümde daha iyi bir üniversiteye geçiş yapabilecekler. Ama alacakları diploma yine kaydoldukları üniversiteye ait bir diploma olacak. Sadece daha iyi imkanlara sahip bir üniversitede okumak ve kendilerini daha da geliştirme imkanı verilecek.

Haberler