Ekmek Yiyen Bahar Alerjisine Yakalanıyor

İlkbahar ve yazın bir kısmını tamamen işkence haline getiren bahar alerjisinin başlamasına en büyük etkenlerden birisinin ekmek olduğu açıklandı.

Profesör Dr. Canan Karatay yaptığı açıklamada bahar alerjisine değindi. Bahar aylarının en büyük belası olan bahar alerjisi polen, çim gibi bitkilerden kaynaklı olarak başladığını, ama ekmekte buluna lektin maddesi ile de vücudun polene olan alerjik durumu ortaya çıktığı, bu sebeple bahar aylarında ortaya çıkan polenler lektin yüzünden alerjiyi başlattığı ve artırdığını söyledi.

BAHAR ALERJİSİ NEDEN OLUR?

Ülkemizde bir çok kişi bahar alerjisine çimlerden yakalandığı gibi, ağaçlardaki polenlerden kaynaklıda bir çok kişi bahar alerjisine yakalanıyor. Çimlerden ve çiçeklerden meydana gelen polenler burnumuza girdiği anda burnumuzdaki kılcallar bu polenleri zararlı madde olarak algılıyor. Bu durumdan dolayı burnumuzdan polen girişini engellemek için burun yollarının kapanmasına neden oluyor. Biz de burnumuzdan nefes almaya çalıştıkça o bölgede kızarma ve alerjik durum meydana geliyor. Burnumuz açıldığında akıntı, akıntı yokken de burun tıkanıklığı, azı kişilerde ise polenleri vücuttan atabilmek için hapşurma boy gösteriyor.

BAHAR ALERJİSİNE NE İYİ GELİR?

Bahar alerjisi olan kişiler Canan Karatay açıklamasına göre ekmek yememelidir. Ekmekteki lektin maddesi alerjiyi tetiklemektedir.

Eczanelerden alınacak bahar alerjisi hapları geçici olarak kişiyi rahatlatabilir.

Alternatif tıpa yönelmek isteyenler için hacamat bahar alerjisine oldukça iyi geldiği söyleniyor.

Alerji olan kısımlara sülük tedavisi uygulamak da oldukça iyi geldiği ifade ediliyor.

Rüzgarlı havalarda dışarıda fazla bulunmamalıdır.

İmkan varsa ağzımız ve burnumuz sürekli kapalı kalmalıdır.

Ağaçlı ve çimli bölgelerden olabildiğince uzak durmalıdır.

BAHAR ALERJİSİ NASIL GEÇER?

Bahar alerjisinin tamamen geçmesi mümkün değildir. Ama hastanelerde yapılan ışın tedavisi ile burundaki kılcal damarlar yakılabilir ve geçici olarak alerjiden kurtulabilirsiniz. Bu tedaviyi sürekli uygularsanız, bahar alerjiniz olmayacaktır.

Haberler