DNA Mantığında Hard Diskler Geliyor

Günümüzde nano teknoloji sayesinde depolama sistemlerini iyice ufaltmış bulunmaktayız. Ama günümüzde bilgi ve teknoloji oldukça geliştiği için bu depolama alanı yetersiz kalabiliyor.

Facebook gibi bir şirketin depolama için top sahası büyüklüğünde bir hard diske ihtiyaç duyuyor. Ama bir tane gözümüzle göremediğimiz DNA vücudumuzda 1000 bilgisayardan daha çok veriyi depolayabiliyor. Bu sistem günümüzde az da olsa çözülmüş durumda. Çok kısa sürede DNA tabanlı depolama alanları oluşturulabilecek.

Columbiа Üniversitesi ve New York Genom Mеrkеzi'nde DNA üzerinde araştırmalar devam ediyor. DNA’ya bilgi depolamaya çalışan bilim adamları bunu başarmış görünüyor. DNA’ya depolanan bilgiyi geri getirmeyi başaran bilimadamları, bu yöntemi hard disklere de uygulayarak, parmak kadar alana istemedikleri kadar bilgiyi depolayabilecekler.

Araştırmalara göre sadece 1 gramlık DNA’ya 1 TB boyutunda bir sabit diske oranla tam 215 bin kat daha fazla bilgi depolanabileceği biliniyor. Bununla birlikte bu depolama sistemi şuan ki sistemle yapılan depolamalara karşı oldukça başarılı ve dayanıklı olduğu da öğrenildi.

DNA MODELİNDE DEPOLAMA UYGULAMASI

Bilim adamları DNA’ya depolama yaparken her DNA’da buluna adenin guanin  sitozin ve timin bazlarının yerine 0 ve 1 kodlarından oluşan ikili kod yerleştirildi. Böyle bir sisteme bilgi gönderildi ve bu bilgi daha sonra geri getirildi. Getirilen bilgide herhangi bir eksiklik de yoktu.

Bu sistemin henüz ne zaman hard disklere uyarlanacağı bilinmiyor.

Haberler