Whatsapp O telefonlarda Artık Kullanılamayacak

Telefonlarda en çok kullanılan haberleşme programı Whatsapp 30 Haziran’da eski sürüm olan bütün işletim sistemlerinden çekileceğini açıkladı.

Dünyada 1 milyardan fazla kişi Whatsapp kullanıyor. Whatsapp neredeyse dünyadaki bütün akıllı telefonlarda yüklü. Durum böyle olunca Whatsapp herkesin imkanı dahilinde sürümler oluşturmak ve bunu kullanıcıya sunmak durumunda kalıyordu. Whatsapp son aldığı kararla eski sürüm IOS, Android, Symbian, ve Windows Phone işletim sistemlerinden kaldırılacak.

IOS’ta 4.2 sürümü, Android’de 2.2, ilk Windows Phone telefonlardan, Nokia ve Sony’nin eskiden ürettiği symbian telefonlardan 30 Haziran günü Whatsapp kaldırılacak.

UZUN SÜRE ÖNCE GÜNCELLEMEYİ DE KALDIRMIŞTI

Whatsapp uzun süredir bu eski sürüm telefonlara güncelleme hizmeti de vermiyordu.

Bu Whatsapp kaldırılma kararından iPhone 4 ve aşağısı, Android’de Samsung ve diğer telefonların ilk çıkanları, Nokia ve Sony’nin Symbian telefonları ve Nokia’nın ilk Windows Phone telefonları etkilenecek.

Bu durum telefoncuların yararına olacak. Çünkü Whatsapp’ı aktif olarak kullanan kişiler yeni telefonlar almak gerekecek. Bu sebeple telefon firmaları 30 Haziran’a yakın tarihlerde telefon satışlarında artış bekleniyor.

Whatsapp bu kararı alırken kendisinin kar zarar durumlarını dikkate aldığı konuşuluyor. Çünkü eski telefonlardan Whatsapp’ın karı oldukça az. Hatta zarar bile edebiliyor. Çünkü yeni güncellemelerle Whatsapp bir çok reklam ve diğer şeylerden kar ederken, eski telefonlarda güncelleme bile olmadığı için herhangi bir şeyden kar edemiyor.

Haberler