YSK Kararına İtiraz Edilemiyor!

YSK referandum oylamasında kendi kurallarının dışında bir karar olan, mühürsüz zarf ve oy pusulalarının sayılmasına CHP karşı çıksa da edinilen bilgiye göre YSK kararlarına müdahale edilemiyor.

16 Nisan referandumu da şaibeli olarak geçti. YSK oy kullanma işlemi bittiği anda AK Partili bir yerkilinin itirazı üzerine mühür basılmamış zarf ve oy pusulalarının geçerli sayıması kararı aldı. Bu kararı ile kendi kurllarını seçimin ortasında değiştirmiş oldu. Böyle olunca referanduma tekrar bir şaibe karışmış oldu. 
Referandumda resmi olmayan rakamlara göre 100'de 51.36 Evet ve 100'de 48.64 oranında  da hayır çıkmış durumda. Aradaki fark 1 milyon 330 bin olarak açıklandı. CHP mühürsüz oy pusulalarına itiraz etse de YSK bu konuda aldığı kararı değiştirmeyeceği, açıklamalar sonucu daha net belli olmuş durumda.
YSK Başkanı basına yaptığı açıklamada, daha önce de böyle bir durum için kararlar alınmıştır dedi ve buna örnekler verdi. Bununla birlikte hukukçuların açıklamaları ise YSK'nın verdiği örnekler 2010 öncesine ait olduğu, ama 2010 yılında YSK yeni yasa oluşturduğu yönünde. 
YSK'YA MÜDAHALE EDİLİR Mİ?
Hukukçuların söylediğine göre YSK kararlarına bir müdahale söz konusu değildir. Sadece bu konuda YSK yanlışı kabullenirse bir değişiklik yapılabilir. Bunun dışında YSK'nın aldığı kararlar başka bir kurum tarafından engellenemez ve yasaklanamaz. Bu sebeple CHP itirazlarını sonuna kadar götürecektir ama sonucunda bir değişiklik olmaması ve YSK kararını değiştirmemesi durumu çıkacağı da yüksek ihtimal olduğu söyleniyor.

Haberler