Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur

Anne ve baba adayı olduğunu öğrenen şanslı insanların en çok merak ettiği konulardan birisi çocuğun cinsiyetidir. Bu heyacan eminiz ki çok başka bir heyecandır sağlıkla gelsinler çocuklar sağlıklı bir dünyaya.

 Bebeğin cinsiyeti nasıl belli olur ve kaçıncı haftada öğrenilir?
Bebeğin cinsiyeti ultrason muayenesi sonucunda belirlenir. Yani annenin bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için ultrason muayenesinden geçmesi gerekmektedir.
Bebeğin hangi cinsiyete sahip olduğunu bebeğin yumurtada döllenmeye başladığı tarihte bellidir aslında. Gebelik oluşmaya başladığında genetik olarak bebeğin hangi cinsiyette doğacağı zaten bellidir ama bebeğin cinsiyetini öğrenmek için anne ve baba adaylarının biraz beklemesi gerekmektedir. Çünkü ultrason sayesinde ulaşılan bu seviyede bebeğin cinsiyetini öğrenmek için bebeğin büyümesi ve gözlerinin biraz çıkması gerekmektedir. Bebeğin cinsiyetleri gözler sayesinde anlaşılmaktadır.
Ultrason sayesinde bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en az 3 ay beklemek gerekmektedir. En erken 3. ayın sonunda bebeğin cinsiyeti belli olur. Yani 12 haftadan sonra 13. haftadan itibaren bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Ancak acele etmemekte fayda var çünkü her gebelikte bebeğin cinsiyetini öğrenmek için bu 13 haftalık süre yetmeyebilir. Bebeğin cinsiyeti gelişimine göre en net 17 ila 20. haftalarda belli olur. Hatta bu haftalarda bile yanılma payı olabilir. Ancak 20. haftadan sonra yanılma payı söz konusu değildir çünkü bebek iyice belirginleşmiştir. En ideal cinsiyet belirleme süresi gebeliğin 4. ayıdır. Daha erken yapılan incelemelerde erkek organı görülmezse bebeğin kız olduğu düşünülebilir. Hata ve yanılma paylarını ortadan kaldırmak için en ideali 4. ayı beklemektir.
Bebeğin cinsiyeti ultrason dışında bazı yöntemler ile de belirlenebilmektedir. Amnion suyunun alınması (amnosentez) ya da koryon villus biyopsis ile kordosentez bu yöntemlerden birkaçıdır. Bu incelemelerle bebek XX kromozomunda mı (kız) yoksa XY kromozomunda mı (erkek) o şekilde anlaşılarak cinsiyeti tespit edilir. 

Haberler