2018 Ygs Ve Lys

2018 Ygs Ve Lys

 

2018 Yüksek Geçiş Sınavı(YGS)

 

            Ygs lise öğrencilerin ve liseden mezun olmuş kişilerin girebildiği bir sınav türüdür. Bu sınava giren adaylar eğer 180 puan barajını aşabilirlerse lisan yerleştirme sınavına girmeye hak kazanacaklardır. 4 yıl süren bir maratonun ardından özellikle lise mezunlarının çok çaba sarf ederek girdiği bir sınav olan YGS 4 bölümden oluşmaktadır. Bu dört bölüm içinde de bölümlere ayrılmaktadır. Türkçe ile başlayan deneme sınavları Matematik Geometri ayrı bir bölüm Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din ayrı bir bölüm, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden oluşan bu bölüm ayrıdır. Bu derslerden iyi yapan öğrenciler kendi bölüm branşında daha yüksek puan yapacaktır.

 

            Örneğin sayısal bir öğrencinin ya da sınav adayının yapması gereken bölüm Türkçe, Matematik ve Fen bölümleridir. Diğer bölümleri de yapması gerekir ancak bu bölümlere öncelik veren adaylar daha çok puan yapacaklardır. Yapılan puanlara göre ygs puan türleri ortaya çıkmıştır. Bunlar YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 dır. Hangi bölümden ne kadar puan yapılırsa bu puan türleri ve adayın sıralaması değişmektedir. Bu sene lys sınavından sonra 2018 ygs geri sayım başlayacaktır. Yeni bir dönem için maraton kaldığı yerden devam ediyor.

 

 2018 Lisan Yerleştirme Sınavı(LYS)

 

            Ygs'den sonra girilen Lys, üniversiteye geçiş sınavının lisansı şeklindedir. Bu sınav da her dersten ayrı sınava girilir. Bu sınava girmeye hak kazanan adaylar kendi branşlarından olan derslerin sınavlarına girmeleri onlar için avantajdır. Hem ygs hem de lys'ye hazırlanan adayların öncelikle 2018 ygs lys konuları başlık altında incelemeleri gerekir. Bunu yapabilmeleri için birkaç araştırma yapmaları şarttır. Bir site önermek gerekirse universitego.com sitesinden ygs ve lys hakkında her türlü bilgiye sahip olunabilir.    2018 taban puanları, üniversite tercihi için tercih motorları, 4 yıllık üniversiteler ve 2 yıllık üniversitelerin neler olduğu, sadece ygs ve lys için değil kpss sınavı hakkında da bilgi sahibi olunabilecek bir platform. Deneme sınavlarında yapılan sonuçlarının hesaplanmasında yardımcı olacak hesaplama tablosu, eğitim üzerine yapılan bütün haberlerin yayınlandığı bir hizmete sahiptir. Sınava girecek adayların bir rehber edinmesi bu site sayesinde olabilir.

 

Haberler