Öğretmenlerin Atama Sistemi Değişiyor

Resmi gazetede öğretmen atama stratejisi hakkında bildiri yayınlandı. Bu bildiriye göre 2018 yılına kadar öğretmen atama sistemi tamamen değiştirilecek.

Öğretmenlerin atamaları sürekli değişiyor. Önce sadece KPSS sonucuna göre atama gerçekleşirken, daha sonraki yıllarda KPSS ve sözlü mülakata bakılarak alım yapıldı. 9 Haziran 2017 tarihli öğretmen atama stratejisi resmi gazetede yayımlandı. Bu belgeye göre 2018 yılına kadar öğretmen atamalarında değişikliğe gidilecek. Bu değişiklikte öğretmenin lisans başarısı ve diploma notu da etken olacak.

  1. KPSS
  2. Ürün seçki dosyası

Ürün seçki dosyası hakkında ayrıntılı bir bilgi yoktur.

  1. Öğretmenlik değerlendirmesi

Öğretmenlik değerlendirmesi de okuldaki stajlarda ve eğitimdeki başarısı dikkate alınacak.

  1. Mülakat

Mülakat sözlü olarak yapılacağı konusunda bir bilgiye rastlamasak da kastedilen şeyin bu olduğu düşünülmektedir.

Herkesin mülakata tepki gösterdiği bilinirken, mülakatta bu kadar ısrar edilmesi, herkesin yeniden tepkisine neden olacak gibi. Çünkü mülakatlarda torpil olma riski çok büyüktür. Bu sebeple sözlü mülakatta kişilerin insiyatifi ile puanlama yapmayı hiçbir öğretmen adayı ve eğitimci uygun görmemektedir.

MEB her yıl öğretmen ihtiyacının ne kadar olduğunu ve hangi bölümde ne kadar doluluk olduğunu açıklayarak, üniversite tercihlerinde ve üniversite kontenjanlarında bu yönde bir değişikliğe gidilmesini sağlamaya çalışacak. Böylece ataması az olan öğretmenlikler de birikme yaşanmaması sağlanacak.

Bu yeni uygulamanın lisans diploma notuna bakılarak iş yapılması ise bu zamana kadar çok önemli olmadığı için diploma notunu yüksek tutmaya çalışmayan kişilere de haksızlık olacağı yönünde söylemler mevcut.

Haberler