Sigara Yasağında Yeni Dönem

Sigara yasağının kapsadığı alan genişliyor, hazırlanan yeni tasarı onaylanmayı bekliyor.

Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşların çalışmaları neticesinde sigara yasağının kapsadığı alan genişliyor ve toplu taşıma araçlarından sonra özel araçları da kapsayacak yeni yasak geliyor.
Habertürk'te yer alan  içerikte Fatmanur Boylu'nun ulaştığı ve haber yaptığı yeni yasa taslağı sigara yasağı için yeni döneme az kaldığını gösterdi. Taslağa göre artık  toplu taşıma araçlarında olduğu gibi özel araçlarda da sigara içmek artık yasak olacak. Özellikle hususi araçların sürücü koltuğunda oturanlar için alınan bu karar milyonlarca sürücüyü düşündürmeye başladı.
Yasaklar sigara paketlerine de geliyor. Artık tüm sigara paketleri tek tip olacak ve belirlenen puntolar ve oranlar dışında ne marka ne da başka bir şey sigara paketlerinin üzerinde olmayacak. Ülkemizde üretilen ve yurt dışından ithal edilen tütün ürünleri için aynı kuralar yasaklar geçerli olacak örneğin marka logosu bir yüzeyin en fazla yüzde beşi kadar olabilecek bunun üzerine çıkmak ise kesinlikle yasak olacak.
Sağlık bakanlığı sigara yasaklarının yanında hazırladığı tasarıda teşkilat yapısı ile ilgili de değişikliklere gidiyor. İl sağlık müdürlerinin yetkileri genişletilirken kamu hastanelerinin yapısı da değişiyor. Kamu Hastaneler Bilirliği Genel  Sekreterliğine bağlı hastane personellerinden sözleşmeli olanlar kadroya alınacak ve bir başka değişiklik aile hekimleri 72 yaşına kadar hizmet vermeye devam edebilecek.
Haberler