İnşaat Sektöründe Güvenliğiniz İçin Yaşam Hattı

İnsan hayatı her yerde en önemli ve en hassas konu olarak dikkat çeker.

İş dünyasında da bu durum aynıdır. Çalışma hayatında çalışanların bütün tedbirleri alınmış şekilde işlerini yapmaları sağlanmalıdır. Bu noktada da çeşitli sistemler, önlem için kullanılan ürünler ve diğer seçenekler ön plana çıkar. İşte bu noktada çatıda çalışılan işler için de bazı önlemlerden söz edilebilir. Tıpkı yurt dışındaki varf safety sistemleri gibi ülkemizde de bazı tedbirler alınmakta ve çalışanların can güvenliği sağlanmaktadır.

İnşaat sektörü, yapım ve onarım işlemleri esnasında yüksekte çalışırken iskelelerden yarar sağlar. Bununla beraber eğer yapılacak olan iş çatıda ise çalışanların düşmemesi ve kendilerine ya da başkalarına zarar vermemesi açısından yaşam hattı kullanılır. Bu yaşam hatları çalışanları düşmekten alıkoyarken, hem can kaybına, hem de uzuv ya da farklı bir kayba uğramadan işin tamamlanmasına yardımcı olur. İşin konumuna, binanın yapısına, yüksekliğine ve diğer özelliklere göre değişkenlik gösteren yaşam hatları temelde yatay ve dikey olarak ikiye ayrılır.

Pek çok noktada kullanılan bu sistemlerin en yaygın olanlarından ilki yatay yaşam hattı olarak kendini gösterir. Bu tür sistemlerin çatıda yatay şekilde kurulduğu ve kişinin bağlanarak düşmekten korunduğu görülebilir. Gerek iş güvenliği açısından, gerek ise çalışanın ve işin sağlığı açısından söz konusu sistemler oldukça önemli ve dikkat çekicidir.

İş kazalarının önlenmesinde bu tarz hamlelerin çok etkili olduğu söylenebilir. Adı üzerinde “yaşam hattı” olarak tasvir edilen bu sistemler kişilerin işe nasıl sağlıklı başladılar ise aynı o şekilde eve dönmelerine olanak tanır. Binaların dikey noktalarında kurulan dikey yaşam hattı da yine benzer amaçlar ile kullanılırken, dilerseniz siz de firmanız ya da bağlı olduğunuz ekibiniz için bu hatlardan yararlanabilirsiniz.

Haberler