En Çok Kış Aylarında Uygulanan Cilt Bakım Yöntemleri

En Çok Kış Aylarında Uygulanan Cilt Bakım Yöntemleri


Cilt bakımı yaz ya da kış fark etmeksizin devam eden bir süreçtir. Yaz aylarında güneşin etkisinden dolayı yapılması güç olan uygulamaların, kış aylarında yapılması tercih edilmektedir. Uzman Dermatolog Dr. Fulya Tezel, kış aylarında en çok uygulanan dermatoloji tedavilerinden bahsetti.
Dr. Fulya Tezel, “Cilt bakımı denilince ilk akla gelen uygulamalardan biri lazer epilasyondur. Lazerle yapılan uygulamaların en yaygın kullanıldığı zaman dilimi ise kış aylarına denk gelmektedir. Özellikle uygulama yapılacak bölgenin ten rengi doğal halinden farklı olmaması gerektiği için ve epilasyon uygulamalarında kıl köklerinin alınmaması işlem için önem arz ettiğinden dolayı yaz ayları bu yöntem için pek uygun değildir. Buna ek olarak işlem sonrasında da güneş ışınlarının direkt olarak vücuda etki ettiği durumlarda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.” açıklamasıyla güneş ışınlarının, lazerle yapılan işlemlere etkisinden bahsetti.
Bir diğer lazer uygulama ise dövme sildirmedir. Derinin altına işlenen boya ile ortaya çıkan şeklin kalıcı olması sağlanan şeklin vücuttan çıkması için yine deri altına etki eden bir işlem yapılması gerektiğini anlatan Uzman Dermatolog Fulya Tezel, dövmeleri çıkarmak için lazer tedavisine başvurduklarını söyledi. Kullanılan aracın dövmenin renklerini ayırt ederek lazer atışı yaptığını ve bu nedenle vücudun kendi ten rengine sahip olmasının işleme olumlu etkileri olacağını da sözlerine ekledi.


Lazer uygulamalarına ek olarak Fraksiyonel Karbondioksit uygulaması da bir diğer kış ayı uygulamasıdır. Bu işlem genellikle ince ve derin kırışıklıkların giderilmesi, gençleştirme ve cilt yenileme için tercih edilir. Birçok iz tedavisi için bu yöntemi kullandıklarını açıklayan Dr. Fulya Tezel, bu uygulamanın temelinde ışın klonları ile deriye sağlam deri adacıkları bırakılması olduğunu açıkladı. Fraksiyonel Karbondioksit tedavisinin yapıldığı hastalar, uygulama sonrasında en az 2 ya da 3 kez nemlendirici kullanması gerekmektedir. Yaz aylarında nem dengesini korumanın daha zor olduğunu vurgulayan Uzman Dermatolog, bu uygulama için kış aylarını tercih etmelerinin nedenlerinden biri olarak da nem faktörünü göstermiş oldu.
Lazer uygulamaları ağırlıklı olsa da kış ayları genel olarak cilt bakımı yaptırmak isteyenler için en uygun zamanlardır. Herhangi bir engel teşkil etmediği gibi yaz aylarının ortaya çıkardığı zorluklara karşın, kış ayları daha iyi koşullar sağlamaktadır.

Haberler