Bir Elektrik Direncinin Güç Derecesi Nedir?

Bir Elektrik Direncinin Güç Derecesi Nedir?

  Bir direncin güç oranı, direncin dayanabileceği azami gücü gösteren bir spesifikasyondur. Dolayısı ile örneğin; 1/4w direnç değerine sahip bir elektronik cihaz için gereken maksimum güç miktarı 0.25 watt'dır.   Güç kelimesi genel anlamda iktidar, kuvvet olarak bilinmektedir fakat bir elektronik terim olan güç, bir devrenin dayanabileceği bir elektrik enerjisi olarak tanımlanır.  

 Bir Direncin Güç Oranı Neden Önemlidir?

  Akım, elektrik bileşenlerinden geçtiğinde normalde ısı üretir. Eğer akım oldukça küçük ise ve devre için uygunsa, bu ısı genellikle bir devrede önemsizdir ve görülmez. Ancak akım yeterince büyük ise, devre içinde önemli miktarda ısı oluşturabilir. Akım, bileşenleri eritebilir ve muhtemelen bir kısa devre yaratabilir. Bu nedenle, dirençlere maksimum güç miktarını belirtmek için direnç değerleri verilir. Bu güç miktarı aşıldığında, direnç gücü dayanamayabilir ve bu da devre için daha büyük tehlikelere neden olabilir.   Genellikle elektronik devrelerde, standart olarak 1/4w direnç değeri kullanılır çünkü elektronik devrelerin çoğunluğu, düşük voltaj ve düşük akıma uygundur. Ancak, yüksek voltaj ve düşük dirençli devreler (yüksek güç) durumunda, devrede daha fazla güç sağlandığından dirençlerin güç oranları dikkatlice seçilmelidir. Devrede kullanılan güçten daha yüksek bir güç oranına sahip bir direnç seçilirse, direnç aşırı ısı ile tahrip edilmemiş olur.  

 Dirençlerin Standart Güç Değerleri Nelerdir?

  Güç değerlerinden olan 1/2w direnç ise 0,5 watt ile aynıdır. 1/2w direnç daha fazla güç gerektiren devrelerde kullanılır. Son olarak, 1w direnç değeri ise bu 3 direnç oranı arasında en yüksek olanıdır. Bu direnç oranları büyüdükçe, fiziksel boyutları da büyür. Örnek olarak, 1w direnç değerli bir güç diğerlerinden daha çok yer kaplar. Dolayısıyla, devre tasarımcısı devreyi kurarken buna göre seçim yapmalıdır. Eğer dikkat edilmeyerek yapılırsa, çok büyük yangınlara dahi sebep olunabilir.  

 Dirençler Nasıl Test Edilir?

  Bir direncin sorunsuz olup olmadığını kontrol etmek için sadece basit bir test yapmak gerekmektedir ve bunu bir ohmmetre kullanarak gerçekleştirebiliriz. Dirençlerin ohmmetre ile test edilmesi, bir direncin güvenilir olup olmadığını anlamanın en kolay ve en etkili yoludur.   Kontrol testi yapmak için, ohmmetre alınarak, probları direncin iki noktasına yerleştirilir. Ohmmetre, direncin değer ve tolerans aralığını okuyor ise, direnç normaldir. Ohmmetre, bu aralığın dışında, özellikle büyük ölçüde bir farkla okuyor ise, direnç arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir. www.gotsuelektronik.com  

Haberler