18 Ocak 2017 Çarşamba

Memur Emeklilerinin ve Memurların Zamlı Maaşları Açıklandı

Ak Parti Dokunulmazlığı Meclise Sundu

AK Partili sunduğu dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine göre milletvekilleri iptal isteminde bulunamayacak ve dokunulmazlığı kaldırılan vekil tutuklanabilecek.

13 Nisan 2016 Çarşamba 20:18
Ak Parti Dokunulmazlığı Meclise Sundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dünkü grup toplantısında “Bugün yarın Meclis'e sunacağız” dediği ‘dokunulmazlık'la ilgili anayasa değişikliği teklifi akşam saatlerinde Meclis'e sunuldu.

FEZLEKESİ OLANIN DOKUNULMAZLIĞI KALKACAK

Buna göre Anayasa'ya geçici madde eklenmesini öngören teklif kapsamında Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Karma Komisyon'da fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılacak.

15 GÜN İÇİNDE FEZLEKELER MAHKEMELERE GİDECEK

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde; Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığında, TBMM Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyalar, gereğinin yapılması amacıyla yetkili merciine iade edilecek.

İki maddeden oluşan teklif, düzenlemenin yayımı tarihinde, yürürlüğe girmesini ve halkoylamasına sunulması halinde oylanmasını da içeriyor.

DOKUNULMAZLIK KARARINA İPTAL İSTENEMEYECEK

Dokunulmazlıklar anayasa ve iç tüzükte öngörülen bir yolla değil Anayasa'ya eklenen geçici maddeyle mevcut usul ve hükümlerin dışında bir yolla kaldırıldığı için milletvekilleri iptal istemi hakkını kullanamayacak.

VEKİLLER TUTUKLANABİLECEK

Anayasa'nın vekillerin tutuklanamayacağını ifade eden 83'üncü maddesinin 2'nci fıkrasının 1'inci cümlesi uygulanmayacağı için dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilleri Meclis kararı olmadan sorgulanabilecek ve tutuklanabilecek.


    Yorumlar


EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hürriyet Gazetesi - 21 Temmuz 2014 İlk Sayfası
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
kral oyun, oyun oyna, bedava oyunlar